NOVIGRAD: Predavanje o apiturizmu u Centru za manifestacije i kulturu
U subotu, 28. rujna 2024. od 11 sati u CMIK-u, dr. sc. Gordana Hegić, predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva, održat će predavanje.
U subotu, 28. rujna 2024. od 11 sati u CMIK-u, dr. sc. Gordana Hegić, predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva, održat će predavanje za pčelare, predstavnike Turističke zajednice Grada Novigrada – Cittanova i Istarske županije, voditelje putničkih agencija, djelatnike lokalnih turističkih organizacija, turističke vodiče kao i sve druge zainteresirane građanke i građane pod naslovom „Apiturizam u Hrvatskoj: mogućnosti razvoja“. Više o temama koje će biti u fokusu predavanja uskoro na portalu „Pčelari Bujštine“.
Početkom godine Grad Novigrad-Cittanova objavio je Javni poziv za prijavu programa i projekata udruga iz Proračuna Grada Novigrada – Cittanova za 2024. godinu. Obzirom da je turizam u Istri prioritetna gospodarska grana, a grad Novigrad‐Cittanova jedna od značajnijih turističkih destinacija u našoj Županiji, kako bi se naglasak dao razvoju održivog turizma, produžetku turističke sezone i novim turističkim trendovima koji doprinose unaprjeđenju kvalitete života građana, Udruga pčelara Bujštine u kategoriji „Razvoj civilnog društva“ na Natječaj je prijavila projekt pod nazivom „Stručna predavanja za pčelare o apiturizmu kao dodatnoj djelatnosti“.
Krajem travnja, Grad Novigrad – Cittanova dodijelio je 500 eura potpore za ovaj projekt Udruzi pčelara Bujštine, a Centar za manifestacije i kulturu Novigrad – Cittanova (CMIK – CMC) osigurao prostor za održavanje predavanja, te im se i ovom prigodom zahvaljujemo na razumijevanju i podršci.
U strategiji razvoja održivog turizma Republike Hrvatske do 2030. godine apiturizam, kao grana lječilišnog turizma, može zauzeti vrlo visoko mjesto, apiinhalacije i slične inovativne aktivnosti u pčelarskom sektoru od 2023. godine u svojoj ponudi već ima 20-tak OPG-a, odnosno obrta u Hrvatskoj. Ovom se djelatnošću bave (ili se planiraju baviti) pretežno mlađi ljudi spremni da svoje pčelarstvo nadograde apiterapijom i apiturizmom i ostanu na svojoj rodnoj grudi te sa svojom obitelji sačuvaju kulturnu baštinu, stare zanate i tradicionalnu gastronomiju svog kraja.
Osnovni preduvjet pokretanje apiturizma je edukacija (osnove pčelarstva, vođenje agroturističkog gospodarstva, apiterapija), registracija djelatnosti, dobivanje potpora i kontinuirana stručna podrška nakon završene obuke. Podjednako je važna i edukacija liječnika, ljekarnika i drugih zdravstvenih djelatnika, kao i turističkih djelatnika, a neophodna je i suradnja s medijima i potrošačima, navode iz Udruge pčelara Bujštine.