Pula Herculanea i Zelena Istra organiziraju besplatnu radionicu "Oživite svoje računalo uz Linux"
Imate li staro računalo koje je još uvijek funkcionalno, ali se teško nosi s modernim operativnim sustavima?

Imate li staro računalo koje je još uvijek funkcionalno, ali se teško nosi s modernim operativnim sustavima? Želite li mu produžiti vijek trajanja i izbjeći nepotrebne troškove, a pritom smanjiti elektronički otpad? Ili možda tražite sigurniji sustav bez potrebe za višestrukim antivirusnim programima?
Rješenje je Linux - besplatan, brz i siguran operativni sustav koji vaše računalo može učiniti ponovno korisnim.
Pula Herculanea i Zelena Istra pozivaju vas na besplatnu radionicu instalacije Linuxa, koja će se održati u četvrtak, 3. travnja u Radioni Re-Geppetto u Društvenom centru Rojc od 17:30 do 20:30 sati.
Radionicu će voditi Ivan Divković iz Zelene Istre, koji 20-ak godina aktivno koristi Linux operativni sustav u privatne i poslovne svrhe. S obzirom na ograničenost vremena i prostora, broj sudionika je ograničen na 10 ljudi uz obaveznu prijavu na e-mail adresu: ivan.divkovic@zelena-istra.hr .
Nakon kratkog teorijskog dijela o Linuxu i njegovim distribucijama, praktični dio radionice bit će posvećen instalaciji Linuxa na vaše računalo i, ukoliko bude vremena, osnovama njegovog korištenja.
Važne informacije za sudjelovanje na radionici
S obzirom na ograničenost vremena, kako bi instalacija Linuxa na radionice išla brže i jednostavnije, molimo vas da donesete svoje računalo pripremljeno na sljedeći način:
- ukoliko imate važnih podataka na računalu - napravite sigurnosnu kopiju paodataka prije dolaska na radionicu – pohranite ih na USB, vanjski disk ili oblak (cloud). Vaš (hard ili SSD) disk bi trebao biti spreman za "prebrisavanje" svih podataka radi instalacije novog operativnog sustava.
- provjerite minimalne tehničke zahtjeve – preporučljivo je imati barem 1-2 GB RAM-a za lakše distribucije (npr. Lubuntu, Linux Lite) i 4 GB RAM-a ili više ili više za distribucije poput Ubuntu ili Linux Mint (s vizualno dotjeranijim i nešto zahtjevnijim grafičkim sučeljima)
- imate hard disk od barem 64 GB (vrsta diska je nebitna, hard disk ili SSD)
- ukoliko znate, provjerite postavke BIOS-a/UEFI-ja (pristupa se obično pritiskom na F2, F12, DEL ili ESC pri pokretanju računala) – za instalaciju Linuxa potrebno je omogućiti pokretanje sustava s USB-a i eventualno onemogućiti tzv. Secure Boot opciju, ako stvara probleme kod instalacije. Ukoliko vam je ovo nepoznato, pomoći ćemo vam na licu mjesta prije početka instalacije.
- ponesite punjač za laptop – jer instalacija može potrajati.
Za radionicu ćemo vam omogućiti instalacijske USB-ove, na kojima će se nalaziti nekoliko "popularnijih" distribucija, kao i nekoliko "lakših" distribucija za starija računala:
- Linuxfx
- AntiX